logo


+421 58 792 1156
pl-plesivec@pl-plesivec.sk

logo


→  +421 58 792 1156
→  pl-plesivec@pl-plesivec.sk

Slovak Czech English German Hungarian

 

Aktuality - Novinky - Zaujímavosti - Blog

Psychiatrická liečebňa Samuela Bluma v Plešivci bola založená v r. 1898 a väčšina doteraz využívaných budov bola postavená v dvadsiatych a tridsiatych rokoch minulého storočia, zásadnejšia rekonštrukcia prebehla len po skončení 2. svetovej vojny. Preto je postupná modernizácia všetkých budov nevyhnutnosťou. Napriek tomu, že žijeme v 21. storočí a hygienický štandard by mal byť samozrejmosťou pre každého človeka, prax nás presviedča o opaku.

Čítať ďalej...

Dňa 03.07.2020 sme zorganizovali v poradí už 6. ročník Blumovho dňa. Išlo o zábavné kultúrno-športové podujatie, ktoré otvoril riaditeľ PL Plešivec MUDr. Pavol Džodla, MBA, potom nasledovalo zasadenie dvoch líp do lipovej aleje, ktorých patrónmi sa stali správca zariadenia Ondrej Fifík a Mgr. Eva Slížová. Následne si účastníci Blumovho dňa mohli prezrieť historickú výstavu zameranú na publikačnú činnosť Rudolfa Bluma.

Čítať ďalej...

História vzniku Pinelových hier sa datuje od roku 1956, keď prof. Matulay založil hry v duchu myšlienok sociálnej psychiatrie na počesť Philippe Pinela, zakladateľa modernej psychiatrie. Philipp Pinel bol francúzsky lekár, ktorý v čase francúzskej revolúcie presadzoval humánny prístup k duševne chorým. Tradícia Pinelových hier každoročne spája psychiatrické nemocnice a liečebne z celého Slovenska.

Čítať ďalej...

Moderná komunikácia sa stáva v súčasnosti samozrejmosťou aj v nemocničnom prostredí: telefón pre personál a pacientov, privolávanie sestričiek, interná komunikácia s ošetrovateľským personálom, dostupnosť (mobilné koncové zariadenia). Do budúcnosti je nevyhnutné, aby komplexné informácie boli všade rýchlo k dispozícii: stav prevádzky, náklady, lekárske údaje, ale i informácie/zábava pre pacientov (internet a intranet), údaje pre správu, poloha osôb a prístrojov atď.

Čítať ďalej...

Ocenenie EFEKTIA pozná prvých laureátov. Prvý ročník udeľovania ocenení za energetickú efektívnosť dnes vyvrcholil slávnostným vyhlásením víťazov na rovnomennej konferencii EFEKTIA 2017 v Bratislave. Hlavnú cenu pre projekt energetickej efektívnosti s garantovanou úsporou energie získala Psychiatrická liečebňa Samuela Bluma v Plešivci. Ocenenia EFEKTIA odovzdali okrem iných významných hostí aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a minister hospodárstva SR Peter Žiga.

Čítať ďalej...

K 115. výročiu vzniku PL Plešivec dostáva narodeninový dar v hodnote takmer 1,5 milióna €. Po dvojročnom úsilí sa ukončila kompletná rekonštrukcia kotolne a práčovne PL, ktorá bude znamenať značné úspory nákladov. Príprava projektu začala na jar 2011, v auguste 2012 ho schválilo MZ SR a výberové konanie prebehlo v januári 2013.

Čítať ďalej...

Psychiatrická liečebňa Samuela Bluma v Plešivci je najstaršou psychiatrickou liečebňou na území Slovenska. Bola založená židovským obchodníkom Samuelom Blumom, ktorý sa venoval aj charitatívnym aktivitám a v roku 1898 založili nadáciu pre 10 slabomyseľných chovancov, na báze ktorej vznikol Blumov ústav, jeho prvým riaditeľom sa stal Rudolf Blum, syn zakladateľa. 

Čítať ďalej...

check ssl certificate cloudflare status
created by: Marek Sarvas